Koulussa työskennelleet opettajat kohtaavat jatkuvasti tuntisuunnitelman laatimisen ja muistiinpanojen laatimisen ongelman. Tuntisuunnitelmaa tarvitaan paitsi siksi, että koulun hallinto voi tarkistaa opettajan valmiuden oppitunnille, myös jotta opettaja ymmärtää sen perusteellisesti, ei eksy työn aikana eikä murehdi mitä tehdä. lapset seuraavan 45 minuutin aikana.
Seuraavaksi tarkastelemme abstraktin pääkomponentteja ja sille asetettuja vaatimuksia. Lisäksi annamme sinulle käytännön vinkkejä luonnoksen ja esimerkkioppituntimallin kirjoittamiseen.
Abstraktien perusvaatimukset
Tuntisuunnitelma on laadittu opetusministeriön hyväksymän opetussuunnitelman vaatimusten mukaisesti. Jokaisen oppitunnin tulee vastata tiettyä aihetta ja täyttää opetussuunnitelmassa määrätyt tehtävät, täyttää hyväksytyt koulutus- ja koulutustavoitteet ja olla selkeä rakenne.
GEF-tuntisuunnitelmakehitetään oppitunnin tyypin mukaan. Tähän mennessä on erotettu seuraavat oppitunnit:
- Uuden tiedon assimilaatio.
- Tutkitun materiaalin konsolidointi.
- Toisto.
- Tietojen ja taitojen systematisointi ja yleistäminen.
- Tietojen ja taitojen hallinta.
- Tietojen, taitojen ja kykyjen korjaus.
- Yhdistelmätunti.
Lisäksi on integroituja ja ei-perinteisiä oppitunteja, joilla on monimutkainen ja erityinen rakenne. Oppitunnin tyypistä riippumatta suunnitelman rakenne pysyy ennallaan:
- Suunnitelman otsikko.
- Organisaatiovaihe.
- Oppitunnin tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen.
- Motivaatio oppimistoimintaan.
- Pohdiskelu ja oppitunnin yhteenveto.
Suunnitelman osat
Kaikissa tuntisuunnitelmissa on seuraavat osiot:
- Yhteenvetootsikko, joka sisältää perustiedot oppitunnista, sen tyypistä ja muodosta, tavoitteista, tehtävistä.
- Oppitunnin kulku on pääosa yhteenvedosta, jossa jokaisen opettajan toiminta määrätään askel askeleelta alkaen organisointihetkestä ja päättyen selontekoon tai pohdiskeluun.
- Kotitehtävät. Se saattaa puuttua, jos se oli koetunti.
Seuraavaksi tarkastelemme jokaista näistä kohdista yksityiskohtaisemmin.
Abstrakti otsikko
Oppituntisuunnitelma alkaa aina otsikolla. Siinä lukee:
- Oppitunnin aihe. Se kirjoitetaan usein opettajan tuntisuunnitelmaan.
- Tavoite. Jokaisella oppitunnilla on omansakolmiyhteinen tarkoitus. Se sisältää: koulutusta (esim. antaa käsityksen aiheesta, yleistää ja systematisoida tietoa, kehittää taitoja); kehitys (kehittää muistia, ajattelua, sosiaalisuutta, itsenäistä työskentelykykyä); kasvatus (juututtaa tai juurruttaa isänmaallisuuden tunnetta, uutteruutta, kurinalaisuutta jne.).
- Tehtävät, jotka määrittelevät vähimmäistiedot ja -taidot, jotka oppilaiden on hankittava oppitunnin aikana. Vaaditaan opetusministeriön opiskelijoille esittämien tietovaatimusten täyttämiseksi.
- Oppitunnin tyyppi.
- Tunneilla käytetyt menetelmät ja tekniikat: harjoitusmenetelmä, luento, keskustelu, mikrofoni, sanelu ja muut.
- Tunneilla käytetyt laitteet: video- ja äänimateriaalit, kuvat, esitykset, kortit.
- Kirjallisuus. On myös suositeltavaa ilmoittaa lähteet, joita käytettiin oppitunnin valmistelussa - artikkelit, oppikirjat.
Oppitunnin edistyminen
Tiivistelmän pääosa on valittu tuntisuunnitelma, sen kulku. Normaalisti voidaan erottaa seuraavat komponentit:
- Organisaation hetki. Jokainen oppitunti alkaa hänestä. Järjestäytymishetkeen kuuluu opiskelijoiden asettuminen paikoilleen, tervehtiminen, poissa olevien tunnistaminen, päivämäärän kirjaaminen.
- Kotitehtävien tarkistaminen. Tämä oppitunnin osa ei ole aina relevantti. Esimerkiksi uusien tietojen ja taitojen hallitsemisen tunneilla, ohjausluokilla, kotitehtäviä ei tarkisteta. Tärkeimmät vahvistusvaihtoehdot ovat: suullinen kysely, työ taululla, korteilla tai testeillä.
- Aiemmin hankitun tiedon päivittäminen tapahtuu keskustelun muodossa.
- Valmistaa oppilaita uutta materiaalia varten ilmoittamalla oppitunnin tarkoitus ja tavoitteet sekä sen aihe. Voit tehdä tämän arvoituksilla ja arvoituksilla, ristisanatehtävillä, esittää ongelmallisen kysymyksen.
- Oppitunnin pääosa.
- Yhteenveto tai pohdiskelu. Työn tulokset edellyttävät johtopäätösten, materiaalien kysymysten, opiskelijoiden arvioinnin läsnäoloa.
Oppitunnin pääosa on jaettu useisiin kohtiin:
- Viesti uudesta materiaalista. Se sisältää materiaalin esittämisen tarinan tai keskustelun kautta, oppikirjan parissa työskentelemisen tai elokuvan katselun.
- Tietoa lujitetaan keskustelun, oppikirjan ja muistikirjan kanssa työskentelyn, käytännön työn, tehtävänratkaisun, kokeiden, itsenäisen työn, pelien avulla.
Kotitehtävät
Abstraktin lopussa kotitehtävät kirjoitetaan ylös. Usein siihen kuuluu oppikirjan lukeminen ja tiettyjen harjoitusten tekeminen.
Jos sinulla on jo seuraavan oppitunnin tuntisuunnitelma, voit pyytää oppilaita käsittelemään opiskelua varten valmistamaasi materiaalia ja jakamaan sen sitten luokkatovereiden kanssa.
Vaihtoehtoisesti opettaja voi tarjota opiskelijoille erilaisia kotitehtäviä, joista valita. Suorita esimerkiksi harjoituksia oppikirjasta tai luo projekti jostain aiheesta - tue taulukoita, testejä, seinälehtiä, valitse konsolidoitavia harjoituksia. Luonnollisesti luovat tehtävät arvioidaan erikseen. Opiskelijat voivat suorittaasaa korkeita arvosanoja.
Avoimen istunnon pääpiirteet
Avoimen oppitunnin suunnitelma ei juurikaan eroa tavallisesta suunnitelmasta. Suurin ero on huolellisempi materiaalin, menetelmien ja tekniikoiden valinta sen toteuttamiseen.
Avoimella oppitunnilla on toivottavaa, että siinä on oma epigrafinsa, visuaaliset materiaalit sekä innovatiivisia opetusmenetelmiä ja tekniikoita työskentelyssä opiskelijoiden kanssa. Oppitunnin tehtävät ja materiaali tulee myös valita huolellisesti ja analysoida olemassa olevien koulutusnormien ja -standardien mukaisiksi. On tärkeää laskea mahdollisimman tarkasti kaikkien suunniteltujen töiden suorittamiseen tarvittava aika, jotta oppilaat ehtivät tehdä kaiken, mutta samalla oppitunnin ei tulisi päättyä aikaisin.
Outline-malli
Jos et osaa tehdä tuntisuunnitelmaa, käytä valmista mallia. Piirustuksen laatimista varten sinun on täytettävä valmis otsikko sekä valittava materiaali jokaiselle maalatulle esineelle.
Tuntisuunnitelma:
- Oppitunnin numero.
- Teema.
- Oppitunnin tyyppi.
- Oppitunnin tyyppi.
- Tarkoitus: opettaa, kehittää, kouluttaa.
- Tehtävät.
- Menetelmät ja tekniikat.
- Varusteet.
- Kirjallisuus.
Oppitunnin edistyminen:
- Organisaation hetki.
- Kotitehtävien tarkistaminen.
- Tietojen ja taitojen päivittäminen aiheesta.
- Teeman ja tarkoituksen ilmoitus.
- Viesti uudesta materiaalista.
- Vahvistus.
- Yhteenveto.
- Arviointi.
- Kotitekoinentehtävä.
Sävellysvinkkejä
Tässä on muutamia käytännön vinkkejä muistiinpanojen tekemiseen.
- Tuntisuunnitelman laatiminen alkaa aina aiheen, tavoitteiden ja tavoitteiden muotoilusta.
- Muista määritellä tärkeimmät käsitteet ja määritelmät, joihin luotat oppitunnilla. On hyödyllistä koota itsellesi minisanakirja aiheen tutkimisessa käytetyistä termeistä ja käsitteistä.
- Päätä, minkä osan oppimateriaalista annat tällä oppitunnilla ja minkä osan käsittelet seuraavilla oppitunneilla.
- Määritä oppitunnin tyyppi (uuden materiaalin oppiminen, lujittaminen, yhdistetty oppitunti) ja tyyppi (luento, elokuvatunti, käytännön tai laboratoriotyö).
- Hae aiheeseen liittyvää materiaalia ja kirjallisuutta, opetusmateriaaleja ja -laitteita, visuaalisia apuvälineitä.
- Kehitä "kohokohta": epigrafi, mielenkiintoinen tosiasia, kokemus.
- Ajattele, kuinka suoritat tietotarkastuksen oppitunnin lopussa - keskustelun tai testin avulla.
- Ota huomioon kotitehtävien määrä, valitse sopivat materiaalit.
- Muista valmistaa kortit aiheesta. Jos luokka selviää nopeasti asettamasi tehtävät, voit aina antaa lisätehtävän.
- Katso suunnitelman laatimisen jälkeen se läpi, allekirjoita kynällä, kuinka kauan kussakin vaiheessa suunnilleen kestää. Jos sinusta tuntuu, että tehtäviä on liikaa, määritä itse ne, jotka voit heittää pois. Jos tehtäviä on vähän, hanki lisää.
- Muista analysoida suorittamisen jälkeen yhteenveto ja huomioida, mitkä tehtävät menivät "hyvästi" ja mitkä osoittautuivat tarpeettomiksi. Harkitse tuloksia, jotka on saatu laadittaessa seuraavaa yhteenvetoa. Varsinkin jos aiot esittää avoimen tuntisuunnitelman tästä aiheesta.
Johtopäätökset
Tuntisuunnitelma on yksi tärkeimmistä asiakirjoista, jotka opettajalla on oltava. Tiivistelmä osoittaa aiheen, tarkoituksen, tehtävät ja yksityiskohtaisesti myös oppitunnin kulun. Sen avulla opettaja ei voi vain todistaa hallinnolle olevansa valmis koulutusprosessiin, vaan myös suorittaa minkä tahansa oppitunnin ilman ongelmia.