Oppituntien tyypit ja tyypit. Luokittelu ja tehtävät

Sisällysluettelo:

Oppituntien tyypit ja tyypit. Luokittelu ja tehtävät
Oppituntien tyypit ja tyypit. Luokittelu ja tehtävät
Anonim

Opettaja valitsee tuntityypit akateemisen tieteenalan sisällön, käytettyjen metodologisten tekniikoiden ja opetustekniikoiden sekä luokkaryhmän erityispiirteiden perusteella. Harjoitteluistuntojen luokittelussa on useita vaihtoehtoja, jotka vaihtelevat toiminnan tyypin mukaan.

oppituntien tyypit
oppituntien tyypit

Luokittelu

Oppituntien tyypit koulussa määräytyvät joidenkin erityispiirteiden mukaan. Tekijät valitsevat alajaotteluun:

  • miten ja sisältö;
  • opetustoiminnan organisointivaihtoehto;
  • opetusmenetelmät;
  • didaktinen tavoite.

Yksikkö oppitunnin tarkoituksen mukaan

Tavoitteen asettaminen on pakollinen jokaisessa istunnossa. Tarkoituksen mukaan koulussa erotetaan seuraavat oppitunnit:

  • uuden materiaalin oppiminen;
  • tietämyksen syventäminen;
  • koulutustaidot ja -taidot;
  • materiaalin yhteenveto;
  • ZUN-hallinta;
  • analyysi opiskelumateriaalin assimilaatiotasosta.

Riippuen tarkasteltavana olevan materiaalin sisällön luonteesta, koululaisten koulutustasosta, on myös tietty luokkaporras.

Valitseseuraavan tyyppiset oppitunnit:

  • uuden materiaalin oppiminen (1 tyyppi);
  • taitojen, kykyjen, tietojen parantaminen (tyyppi 2);
  • järjestelmästäminen (tyyppi 3);
  • yhdistetty (tyyppi 4);
  • tietojen ja taitojen hallinta (tyyppi 5);
  • taitojen säätö.
fgos-oppitunnit
fgos-oppitunnit

Jako opetusmenetelmien toteutustapojen mukaan

M. I. Makhmutov tunnistaa erilaisia oppitunteja opiskelijoiden ja opettajien toiminnan luonteen mukaan:

  • uuden tiedon oppiminen;
  • muotoilutaidot;
  • tutkitun aineiston systematisointi ja yleistäminen;
  • taitojen, tietojen hallinta ja korjaus;
  • käytännöllinen työ;
  • yhdistetyt (sekoitetut) luokat.

Niistä viimeinen tyyppi on yleisimmin käytetty. Pedagogisen prosessin organisoinnissa mukana olevat harjoittajat ja teoreetikot huomauttavat, että juuri yhdistettyjen oppituntien osuus on yli puolet kaikista koulutustilaisuuksista.

Tällaisten oppituntien rakenteessa yhdistyvät oppimisen pääelementit:

  • kasvatusprosessin organisointi;
  • koululaisten tietojen tarkistaminen ja toistaminen;
  • uuden oppimateriaalin oppiminen;
  • muotoilutaidot ja -taidot;
  • hankitun tiedon lujittaminen;
  • läksyjen selittäminen;
  • yhteenveto;
  • opiskelijoiden menestymisen arviointi;
  • taitojen korjaus.

Tällaisten GEF-oppituntien tarkoituksena on saavuttaa useita päätavoitteita. Sujuva siirtyminen vaiheesta toiseentarjoaa liikkuvuutta ja joustavuutta oppitunnin rakenteeseen, lukuisten opetus- ja koulutustehtävien ratkaisua.

Yhdistetyn oppitunnin puutteista nostamme esiin pienen ajan (15-20 minuuttia) uuden materiaalin oppimiseen sekä pakotetun käytännön toiminnan vähentämisen, jonka tarkoituksena on kehittää kognitiivista kiinnostusta opiskelua kohtaan.

Kokenut opettaja osaa käyttää tämäntyyppisiä GEF-tunteja, minimoi kaikki puutteet.

Oppitunti uuden tiedon hankkimisessa

Suurin osa ajasta tällaisilla tunneilla on omistettu nuoremman sukupolven tiettyjen taitojen, taitojen ja tietojen siirtämiseen ja omaksumiseen. Tässä tapauksessa oppitunnin pääasialliset työtyypit liittyvät ajatusten muodostamiseen tietystä materiaalista, ilmiöstä, prosessista.

He käyttävät tällaisia luokkia siirtääkseen suuren määrän opetusmateriaalia koululaisille tai esitelläkseen heille tiettyjä teknisiä prosesseja.

Tälle tyypille sopivat seuraavat oppitunnin toiminnot: opettajan selitys, luento, heuristinen keskustelu, kokeiden ja kokeiden asettaminen ja suorittaminen, itsenäinen toiminta.

Tällaisella oppitunnilla voidaan käyttää erilaisia aktivointimenetelmiä:

  • esitellyn materiaalin tarkastelu ongelmakysymyksillä;
  • kirkkaiden tosiasioiden, esimerkkien, todisteiden sisällyttäminen luennon sisältöön;
  • ottamalla koululaiset mukaan tarkasteltavan materiaalin keskusteluun teorian, tosiasioiden avulla;
  • näkyvyyden ja TCO:n käyttö.

Tällaiset lomakkeettunnit sisältävät huomion ja henkisen toiminnan aktivoinnin, opiskelijoiden hankkimien taitojen systematisoinnin.

avoimet oppitunnit
avoimet oppitunnit

Oppitunnin rakenne

Tällaisilla venäjän kielen tunneilla on tietty järjestys:

  • organisaation hetki, opiskelijoiden valmistaminen uuden materiaalin oppimiseen, aiemmin hankitun tiedon päivittäminen;
  • tunnin tarkoituksen ja tavoitteiden korostaminen;
  • uuden aineiston selitys, koululaisten aktiivinen osallistuminen itsenäiseen toimintaan: kirja, tietokoneet, hakumateriaalit, laitteet;
  • käytännöllisen työn tekeminen uuden tiedon lujittamiseksi;
  • kotitehtävien analyysi;
  • tunnin tulokset, luokan suoritusten arviointi.
koulutusmuodot
koulutusmuodot

ZUN:n turvaaminen

Tällaiset venäjän kielen oppitunnit ovat välttämättömiä tiedon yleistämiseksi ja systematisoimiseksi, niiden yksityiskohtaiseksi ymmärtämiseksi ja omaksumiseksi. Heidän päätehtävänään on kehittää ja muotoilla taitoja ja kykyjä käytännön ja opetustoiminnan aikana sekä korjata niitä.

Tuntisuunnitelmien tyypeillä on rakenne:

  • järjestetty aloitus;
  • tavoitteiden asettaminen;
  • erityyppisiä ja monimutkaisia harjoituksia käsitellyn materiaalin mukaan, laboratorio- ja käytännön työskentelyä, joissa koululaiset osallistuvat itsenäiseen toimintaan opettajan valvonnassa;
  • yhteenveto, saavutettujen tulosten esittely, niiden kollektiivinen keskustelu, joidenkin selvennyshetket, oppilaiden arvosanat;
  • yhteenveto tärkeimmistä säännöksistä, johtopäätöksistä, hypoteeseista, ideoista, identifioida aiheen kehityssuuntaukset tieteessä, selvittää sen yhteys ainekurssin muihin osiin;
  • kotitehtävien selitykset;
  • koululaisten aktiivisuuden ja tiedon korjaus.

Tällaiset oppitunnit vankeuskoulussa eivät vaadi opettajaa selittämään uutta materiaalia. Kaverit etsivät itse kaiken tarkasteltavaan aiheeseen liittyvän tiedon itsenäistä työtä tehdessään, kokeellisia kokeita tehdessään.

Opiskelun toistoa ei ole tarkoitus erottaa erilliseen vaiheeseen, opettaja sovittaa sen loogisesti pääsisältöön tarjoten oppilaille erilaisia harjoituksia.

Esimerkiksi tällaisia matematiikan oppitunteja voidaan suorittaa sarakkeiden välisenä kilpailuna. Opettaja tarjoaa jokaiselle ryhmälle tiettyjen tehtävien suorittamisen, sitten suoritetun työn tulokset lasketaan yhteen, toiminnan tulokset analysoidaan.

Tunneille valmistautuessaan opettaja valitsee materiaalin, tyypit, lomakkeet, miettii itsenäisen työn kestoa.

Oppitunnin didaktisten tavoitteiden saavuttamiseksi käytetään yhteyttä arviointi- ja valvontatoiminnon organisointiin.

Tyyppien ja tehtävien monimuotoisuus sisältää maksimaalisen yhdistelmän frontaali- ja yksilötutkimuksia, jotka perustuvat ongelmatilanteisiin ja "epämukaviin" kysymyksiin sekä suullisiin ja kirjallisiin harjoituksiin.

Erilaiset avoimet oppitunnit ehdottavat:

  • lyhyiden esseiden, sanelujen, kaavioiden kirjoittamisen työn soveltaminen,kaaviot, kaaviot;
  • yksittäisten laitteiden, mekanismien, laitteiden toimintaperiaatteeseen tutustuminen.
erilaisia toimintamuotoja
erilaisia toimintamuotoja

Oppituntien systematisointi ja opiskelun materiaalin yleistäminen

Opettajan tällaisille tunneille asettamien tärkeimpien didaktisten tehtävien joukossa korostamme:

  • teoreettisen tiedon järjestelmän muodostuminen koululaisten keskuudessa opetetun akateemisen tieteenalan keskeisistä osioista ja aiheista;
  • korostetaan aiemmilla tunneilla analysoituja keskeisiä lauseita ottaen huomioon tapahtumien ja tarkasteltujen tosiasioiden suhde, käsitteiden muodostuminen, tiedon systematisointi;
  • taitojen, tietojen, taitojen testaus ja kirjanpito tarkasteltavana olevissa osioissa, aiheissa, kaiken katetun materiaalin vuosineljänneksen, puolen vuoden, vuoden ajan.

Esimerkiksi tämän tyyppisillä teknologiatunneilla voi olla seuraava rakenne:

  • järjestetty aloitus, tavoitteiden ja päämäärien asettaminen;
  • oppitun materiaalin toisto suullisen, frontaalisen, kyselyn, haastattelun, keskustelun avulla;
  • tulosten yhteenveto tietojen täydellisyyden täydellisellä analyysillä, itsenäisen toiminnan tapojen valitseminen, ohjeiden määrittäminen uuden koulutussisällön parissa työskentelyyn.

Tällaiset oppitunnit edellyttävät koululaisten systemaattista opetusmateriaalin toistamista. Ne eivät vain korosta tärkeimpiä teoreettisia säännöksiä, yleistävät tietoa eri aiheista, luovat tieteidenvälisiä yhteyksiä.

Oppilaat oppivat käyttämään hankittuja taitoja uusissa tilanteissa ja olosuhteissa. Tarvittaessa opettaja lukee yleistäluentoja, suorittaa lisäkonsultaatioita, laatii monisteita ja visuaalista materiaalia.

Tuottavat tunnit ongelmakeskustelujen, seminaarien, bisnespelien muodossa antavat opiskelijoille mahdollisuuden ratkaista käytännön ja teoreettisia ongelmia.

Jotta tällaisten oppituntien tehokas vaikutus nuoremman sukupolven kykyjen, älykkyyden ja ajattelun kehittämiseen, on välttämätöntä käyttää visuaalisen materiaalin psykologisesti motivoitua tilasijoittelua luokkahuoneessa.

Taitojen, taitojen, tietojen korjaamisen ja hallinnan oppitunnit

Tällaisia luokkia tarvitaan oppimisen tason tunnistamiseen ja koululaisten hankkimien tietojen laadun arvioimiseen. Miten tällainen oppitunti voidaan kirjoittaa? Lukemisen tyypit: yksilöllinen, frontaalinen auttaa kirjallisuuden opettajaa hallitsemaan jokaista lasta, analysoimaan hänen osallistumistaan oppitunnille.

Tällaiset oppitunnit ovat loistava tilaisuus tunnistaa moraalisia, henkisiä, maailmankatsomuksia, elämäntapoja, maailmankatsomuksia ja luovan toiminnan tyyppejä. Ne auttavat opettajaa tunnistamaan koululaisten valmiuden itsenäiseen luovaan toimintaan, arvioimaan asennetta koulutustoimintaan.

Kuinka kirjoittaa oppitunnin yhteenveto? Lukemistyypit, harjoitusvaihtoehdot, itsenäisen työn tehtävät - kaiken tämän valitsee opettaja ottaen huomioon koululaisten yksilölliset ominaisuudet.

Muotojen ja menetelmien valinta on erityisen tärkeää, kun opettaja menee 1. luokalle. Peruskoulun oppituntien tyypit määräytyvät uusien liittov altion koulutusstandardien mukaan. Niihin ei liity luokittelua,siksi opettajan tulee käyttää kannustinjärjestelmää pitäessään oppitunteja tiedon korjaamiseksi ja hallitsemiseksi.

Tällaisten tuntien aikana paljastuu asennejärjestelmä opetukseen, opetustoiminnan eri näkökohtiin, mikä edistää opiskelijakeskeisen lähestymistavan käyttöä aineiston sisällössä.

Tämän oppitunnin rakenne:

  • tunnin alku, psykologinen sopeutuminen työhön, valmistautuminen toimintaan;
  • tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen, oppitunnin käsitteen paljastaminen, koululaisille suunnattujen toimintatapojen määrittäminen, ohjauksen roolin päivittäminen;
  • pääosa on ohjeistusta itsenäisen työn tekemiseen, lyhyt selostus, toiminnan henkisen ja tunneperäisen taustan ylläpitäminen;
  • loppuvaiheessa työn tulokset summataan, tyypilliset virheet ja niiden syyt pohditaan, rationaaliset ratkaisut valitaan, huono edistyminen estetään.

Esimerkiksi säveltämisen jälkeen voit analysoida lauseiden päätyyppejä. Opettaja voi rakentaa oppitunnin parhaiden teosten harkinnan pohj alta ja selittää niiden tärkeimmät edut.

Esimerkkitoiminto

Tarjoamme muunnelman luonnontieteisiin liittyvästä opiskelijoiden ja opettajien välisestä pelistä.

Tämän pelin päätavoitteet:

  • kognitiivisen kiinnostuksen muodostuminen koululaisten keskuudessa luonnon kiertokulun aiheita kohtaan,
  • auttaa opiskelijoita itsensä kehittämiseen kommunikoimalla opettajien kanssa,
  • yhteistyön ja kunnioituksen rakentaminen lasten ja opettajien välille.

Peli pelataan skenaarion mukaantelevisiopeli "Sata yhteen" luokan oppilaiden ja opettajien välillä. Kaksi viikkoa ennen pelin alkua tarjotaan kysely koululaisista ja opettajista, jotka eivät ole mukana pelissä.

Vastaajilta kysytään kymmenen erilaista kysymystä:

  1. Millaista luonto on?
  2. Miksi ihmiset tarvitsevat proteiineja?
  3. Mitä vuoret ovat?
  4. Keneltä ihminen tuli?
  5. Mitä kemia tutkii?
  6. Mikä on ominaista ekologeille?
  7. Kuinka löydämme kaupunkimme sijainnin?
  8. Mitä oppilaat tekevät kemian tunnilla?
  9. Mitä maantieteen opettaja tuo luokkaan?
  10. Mitä luonnontieteitä tiedät?

Saatujen kyselylomakkeiden analysoinnin jälkeen valitaan viisi eniten toistuvaa vastausta, jotka ilmoittavat vastaajien lukumäärän. Käsitellyt tiedot tallennetaan erityiselle tulostaululle (paperiarkki, taulu) ja pidetään salassa pelin alkuun asti. Opiskelijoiden ja opettajien ryhmät valitsevat kapteenin, keksivät tiimille nimen, motton ja valitsevat tunnuksen. Jokainen joukkue antaa pelaajille idean (jokaisesta joukkueensa jäsenestä). Tuomaristossa on rinnakkaisyhdestoista luokan lukiolaisia ja eri profiilin opettajia, esimerkiksi filologeja. Rinnakkaisluokkien oppilaat saavat tehtävän: toisten täytyy keksiä kollektiivinen kuva yhdennentoista luokan oppilasta, toisten kollektiivinen kuva koulun opettajasta. Peliä varten kootaan opiskelijoiden avulla kaksi sähköpiiriä, jotka koostuvat sarjaan kytketyistä elementeistä: avaimesta, kellosta, virtalähteestä (tai käytetään kahta kelloa).

Peliisäntäaloittaa pelin, antaa joukkueille puheenvuoron keskinäisiä tervehdyksiä varten. Kaverit esittelevät tunnuksensa, nimensä, mottonsa läsnäolijoille. Kapteeni esittelee joukkueensa jäsenet kaikille, sitten kaverit puhuvat hänestä.

"Lämmittely"

Isäntä kysyy tietyn kysymyksen, sitten peli jatkuu sillä joukkueella, jonka kapteeni sulkee sähköpiirin nopeimmin (tai soittaa kelloa). Sitten kapteenit palaavat joukkueisiinsa. Pelaajat vastaavat vuorotellen kysymykseen. Jos vastaus on improvisoidulla tulostaululla, avustajat avaavat sen ja joukkue ansaitsee pisteitä. Jos pelaajat antavat kolme väärää vastausta, vastausoikeus siirtyy toiselle joukkueelle. Jos vastustajat vastaavat oikein, he voittavat alkulämmittelyn ja ansaitsevat pisteitä. Tuomariston summaaessa ensimmäiset tulokset, oikaistaan pisteitä, esittelijä puhuu luonnonsuojelutoimenpiteistä.

Käänteinen peli

Alkulämmittelyn voittanut joukkue alkaa vastaamaan kysymykseen. Ohjaaja esittää kysymyksen, jonka jälkeen joukkueet vastaavat vuorotellen. Avustajat avaavat tulostaulun, ja joukkue, jonka vastaus on alla olevassa tulostaulussa, voittaa pelin. Tuomaristo summaa kierroksen "käänteisesti", ja yhdennentoista luokan oppilaat mainostavat oppilaitoksensa "oppilaskuvaa".

"Iso peli"

Kaksi voittajajoukkueen pelaajaa osallistuu siihen. Toinen niistä poistetaan muutamaksi minuutiksi, kun taas toinen jää luokassa. Ensimmäiselle pelaajalle kysytään viisi kysymystä 25 sekunnissa. Tämän jälkeen tapahtuman ohjaaja kommentoi osallistujan antamia vastauksia ja aikana saatuja vastauksiaaikaa opettajien ja opiskelijoiden kuulusteluille. Avustajat avaavat kaikki vastaavat vastaukset tulostaululle, ja tuomaristo laskee pisteet. Seuraavaksi kutsutaan toinen pelaaja, häneltä kysytään samat kysymykset, pelaajan on vastattava niihin 30 sekunnissa. Jos toisen pelaajan vastaus vastaa ensimmäisen, kuuluu äänimerkki, sinun on välittömästi annettava erilainen vastaus. Sitten avustajat avaavat tulostaululle kaikki ottelut vastaajien vastauksilla. Tuomaristo summaa yleiset tulokset, ja lukiolaiset mainostavat tällä hetkellä koulun opettajan kollektiivista kuvaa.

Pelin isäntä antaa puheenvuoron tuomaristolle. Palkintojenjakotilaisuuden jälkeen joukkueet kiittävät toisiaan suorituksestaan.

luokkahuoneen työtyypit
luokkahuoneen työtyypit

Peli "Älykäs ja älykäs"

Tämä peli on suunniteltu 8. luokan oppilaille. Sen päätehtävänä on parantaa koululaisten kognitiivista kiinnostusta luonnon, humanitaarisen ja matemaattisen syklin aiheita kohtaan.

Pelin aikana opiskelijat tunnistavat esineiden suhteen, mikä on välttämätöntä tieteellisen maailmankuvan muodostumiselle. Peli koostuu kolmesta vaiheesta. Ensin on karsintakierros. Sen aikana opiskelijat voivat osoittaa osaamisensa eri aihealueilla.

Esimerkiksi kemian, biologian, fysiikan, historian, kirjallisuuden tiedot. Kysymykset valitaan siten, että ne eivät mene suoraan päällekkäin näiden aineiden koulukurssien kanssa. Kysymyksiä ei ole jaettu aihealueittain, vaan ne esitetään sekoitettuna. Peli tarjoaa mahdollisuuden näyttää opiskelijoille heidän kokonaisv altaista kehitystään, luovuuttaan. Jokaisesta oikeasta vastauksesta opiskelija saa arvosanan. Fiksu tyyppi. Karsintakierrosten päätyttyä kussakin luokassa valitaan viisi henkilöä, jotka ovat saaneet suurimman pistemäärän. 25 henkilöä etenee semifinaaliin.

Semifinaalissa yleisölle esitetään kysymyksiä eri aiheista. Jokaisesta oikeasta vastauksesta he antavat nörtin järjestyksen. Seuraavaksi lasketaan toisen karsintakierroksen tulokset, joiden tulosten mukaan kolme opiskelijaa pääsee pelin finaaliin.

Raidan värin valitsemiseksi opiskelijoille tarjotaan tehtävä. Ensimmäisenä oikein kysymykseen vastannut opiskelija saa oikeuden valita yhden useista peliradoista. Muut kaverit valitsevat jäljellä olevat kappaleet.

Punaisella matolla on vain kaksi kysymystä, mutta jokaiseen on annettava oikea vastaus. Kolme kysymystä odottaa lasta keltaisella polulla, yksi väärä vastaus on sallittu. Vihreällä (sinisellä) radalla pojilta kysytään neljä kysymystä, kaksi rangaistuspistettä on sallittu. Opiskelijoille tarjotaan eri aiheita finaaliin, he pysähtyvät yhteen niistä.

Voittaja on pelaaja, joka juoksee nopeammin pelirataa pitkin. Hänet tunnustetaan "Clever and clever" -pelin voittajaksi, hän saa palkinnon ja diplomin. Yleisöllä on myös oikeus vastata kysymyksiin ja ansaita "fiksujen tilauksia". Katsoja, joka on kerännyt maksimimäärän tilauksia kaikkien 3 kierroksen lopussa, julistetaan parhaaksi teoreetiksi, saa palkinnon ja diplomin.

Peliä johtavat 11. luokan oppilaat, ja edelliset pelit voittaneet kaverit toimivat asiantuntijoina.

Semifinaalien tulosten perusteella tuomaristo valitsee 3 finalistia. Punaisella matollaOpiskelij alta kysytään kaksi kysymystä. Voittaakseen viimeisessä pelissä hänen on annettava oikea vastaus jokaiselle niistä. Muuten "viisasta" tulee taas teoreetikko.

Keltaisella radalla pelaaja odottaa kolmea kysymystä, hänellä on oikeus vain yhteen virheeseen. Vihreällä polulla opiskelij alta kysytään 4 kysymystä, kaksi "menetystä" on sallittu. Voittaja on opiskelija, joka kulkee tiensä ensimmäisenä.

Kysymykset finaalissa tarjotaan seuraavilta alueilta: historia, kirjallisuus, matematiikka.

Lopuksi

Tällä hetkellä kotimaisten oppilaitosten opettajat käyttävät erilaisia oppituntimuotoja, -menetelmiä ja -tyyppejä. Oppitunnin varianttia valittaessa otetaan huomioon luokkahuoneen yksilölliset ominaisuudet, jokainen jäsen, ikä ja fysiologiset ominaisuudet.

Esimerkiksi työskenneltäessä vakavasti psyykkisesti vammaisten lasten kanssa, jotka opiskelevat korjausmenetelmien puitteissa, olisi parasta käyttää yhdistettyä oppituntityyppiä.

toimintaa vankeuskoulussa
toimintaa vankeuskoulussa

Tämän avulla opettaja voi yhdistää erilaisia työmuotoja tällaisten opiskelijoiden kanssa mahdollisimman laajasti, jotta he voivat onnistua sosiaalisesti koulutus- ja koulutusprosessin päätyttyä.

Lahkeille ja lahjakkaille opiskelijoille opettaja-mentorin tuki on tärkeää, joten tällaisten opiskelijoiden kanssa työskennellessään opettaja kiinnittää mahdollisimman paljon huomiota heidän yksilöllisten koulutuspolkujen valintaan.

Suositeltava: